Článek v rubrikách:

»PHP
»MySQL
»Dibi

DbDibiOrm

Rozcestí moderované diskuse pro tvorbu ORM nad dibi. Rozhodl jsem se programovat orm postavené nad dibi, pokud Vás téma zajímá, zapojte se prosím do diskuse. Tento článek slouží jako úložiště odkazů na články, které řeší jednotlivé problémy při tvorbě a vedli mne k vytvoření ORM.


Začalo to potřebou přepracovat mé staré ORM, které trpělo mnoha neduhy. Asi bude více pokusů o vytvoření podobného systému, ale snad tady najdete alespoň pochopení proč se takové ORM chová tak jak se chová.

POZOR MISE ČLÁNKU BYLA ZMĚNĚNA! Chci tady vytvořit prostor pro moderovanou diskusi o tvorbě ORM nad dibi. Tedy vyzývám Vás, aby kdokoli co má k tématu co říci, nechť se zapojí! Tento článek je schromaždiště odkazů na články zabývající se jednotlivými rozcestími při tvorbě takového ORM. Vyberte si téma, ke kterému máte co dodat a pište do komentářů. Případně pište návrhy na témata!

Zdrojový kód se nachází na github, pozor je to pouze koncept! Celá podoba se může naprosto změnit!

  1. ORM, Zend_Db, Doctrine, DibiTableX a co bych navrhl pro dibi (Jak to začalo a jak to fungovalo.)
  2. ORM, Row Data Gateway, Table Data Gateway, Active Record, Data Mapper (O čem se vlastně bavíme, pár pojmů ohledně ORM, kde a co číst.)
  3. DbDibiOrm - DibiConnection - staticky, instančně, přistupovat přímo k dibi factory? (statické získání connection k databázi nebo instanční nebo globální statická factory?)
  4. MySQL povinné hodnoty, NULL hodnoty, defaultní hodnoty, prázdné hodnoty a jak by se mělo chovat ORM (Jste si jisti, že víte jak k těmto základním problémům přistupuje mysql? Pokud chceme něco automaticky mapovat, musíme alespoň vědět jak fungují základy, co očekáváme od funkcí isset, is_null apod.)
  5. ORM, dibi, MySQL defaultní hodnoty (pokračování článku)

Brzy po vydání článku oznámil i Roman Sklenář existenci vlastního ORM, jehož uvolnění datuje na první týden ledna 2010. Zatím vypadá velice zajímavě, počkejme tedy co vyjde ven!

podobné články

15.12.2009DbDibiOrm - DibiConnection - staticky, instančně, přistupovat přímo k dibi factory?(40%)
07.12.2009ORM, dibi, MySQL defaultní hodnoty (pokračování článku)(40%)