Článek v rubrikách:

»PHP
»E-business

Ochrana autorských práv fotek a obrázků, jak jinak než viditelný vodoznak

Dnes jsem byl nařčen z krádeže a trestného činu. Z celé situace jsem vyvodil pár otázek, které by mohli být základem zajímavých článků.


Ve své práci se často setkávám s autorskými právy, spolupracuji s řadou grafiků i programátorů. Často pracujeme s fotkami a obrázky. Obecně si dávám velký pozor na to, aby bylo vše okolo duševního vlastnictví podchycené smlouvou a aby bylo vše v pořádku.

Když točíme nějaký reklamní shot, dávám si pozor, aby nebyly rozpoznatelné značky aut nebo obličeje lidí atd.

Když potřebuji nějakou fotku, obvykle využiji služeb nějaké fotobanky nebo si fotku sám vyfotím, pokud mám tu možnost.

Kvalitní fotka to je věc, je potřeba kvalitní zrcadlovka (s běžným kompaktem se šumu nezbavíte), menší nebo spíše větší místnost, difusní stan, kvalitní světla, nejlépe se studeným světlem, stativ atd. Celá tato sranda není levná záležitost a tak není divu, že si ji autoři chrání.

Pokud zrovna nemám možnost vlastní fotky, nezbývá než využít fotek co mi partneři dají. A to byl právě můj případ. Od svého partnera jsem dostal sadu tří fotografií a byl jsem ujištěn, že není problém ji použít. Ostatně, když Vám dá dnes někdo fotky na nějakou koláž apod., řekněte mu, že vám musí podepsat papír a svolit s použitím fotek? Asi na Vás bude koukat divně, zvlášť, když není z oboru. Asi z něj nic nevymáčknete, obvykle se drží pravidla: ,,Nic nepodepisuj dokud nemusíš. Čemu nerozumíš, raději od toho".

Neuběhl ani týden a už se ozval pán z 123shop.cz, že jsem jim ukradl fotky a že na mne podá trestní oznámení za krádež, že je to rychlá akce a že půjdu bručet. Vědom si toho, že takové věci neděláme, jsem pro jistotu srovnal všechny brigádníky, ono přece jen když si mají vybrat mezi tím ořezávat v grafickém editoru nebo stáhnout z netu... no kdo by jim věřil, kde to vzali. Ujistili mne, že ale nic takového neudělali. Nakonec jsem se dozvěděl, že fotky poskytnuté mým partnerem jsou prý chráněny a foceny 123shopem a mají jakýsi neviditelný vodotisk. Stáhl jsem ocas a omluvil se, dále to budu řešit s mým partnerem a uvidíme, kde je pravda.

Celá situace dovoluje položit si a zamyslet se nad některými otázkami.

  1. Otázka duševního vlastnictví - Domnívám se, že se hrubě mýlil a nelze takový spor řešit trestním řízením, ale autorským. Třeba, by to byl zajímavý námět na další článek.
  2. Jakým způsobem je vytvořen neviditelný vodoznak? - Byl jsem si jist, že jde o metadata, ale zkontroloval jsem zmíněné obrázky a žádná metadata neobsahovali. K tomu doporučuji více prozkoumat funkci exif_read_data() v manuálu PHP, to bude snad stačit.
  3. Kde je zakopán pes? A to je asi námět pro diskusi. Metadata se dají odstranit, viditelný vodotisk obrázek znehodnotí. A neviditelný vodotisk? Pokud bude realizován posloupností nějakých nerušivých pixelů v obrázku, které dohromady tvoří nějakou informaci, pravděpodobně dojde ke ztrátě této informace ihned při změně rozlišení nebo změně poměru komprese.

    Zajímavý článek, který popisuje steganografii, najdete na webu specialista.info.

podobné články

10.03.2008Vodotisk obrázku v PHP (OOP)(17%)